KONSULTACJA PSYCHOLOGICZNA

Od jednego do kilku spotkań mających na celu wstępne ustalenie problemu pacjenta oraz określenie metod    i wyboru dalszej metody psychoterapii bądź pomocy psychologicznej.

PSYCHOTERAPIA

Psychoterapia to metoda leczenia osób cierpiących psychicznie, doświadczających różnorodnych problemów emocjonalnych i zaburzeń psychicznych – w tym nerwic, zaburzeń lękowych oraz zaburzeń osobowości. 

Głównym celem psychoterapii jest zmniejszenie subiektywnego cierpienia pacjenta i polepszenie jakości Jego życia, w tym relacji międzyludzkich. Leczenie koncentruje się nie tylko na zniknięciu zgłaszanych objawów, ale także na trwałej zmianie w strukturze osobowości, funkcjonowaniu interpersonalnym i społecznym Jest to możliwe dzięki zwiększeniu świadomości własnych myśli i uczuć w kontakcie z samym sobą i w związkach z innymi. W efekcie zwiększa się umiejętność pacjenta do elastycznego i adaptacyjnego reagowania na pojawiające się w życiu wydarzenia oraz jego zdolność do korzystania z własnych możliwości.

Psychoterapia psychodynamiczna opiera się na relacji terapeutycznej, czyli na rozwijającej się pomiędzy pacjentem a psychoterapeutą więzi budowanej w trakcie leczącego procesu terapeutycznego. Zadaniem pacjenta jest swobodne dzielenie się swoimi odczuciami, myślami i skojarzeniami, co pozwala na analizę nieświadomych aspektów jego funkcjonowania psychicznego.

Psychoterapia opiera się na cyklu regularnych spotkań (zazwyczaj raz lub dwa razy w tygodniu). Czas trwania sesji terapeutycznej to 50 minut. Czas trwania całego procesu terapeutycznego jest zindywidualizowany ze względu na nasilenie problemów oraz osobowość pacjenta.

Przebieg psychoterapii

Decyzja o podjęciu psychoterapii poprzedzona jest kilkoma spotkaniami konsultacyjnymi. W przypadku pacjenta niepełnoletniego jedno ze spotkań przeznaczone jest również na spotkanie z jego rodzicami/opiekunami prawnymi. Ich celem jest przeprowadzenie przez terapeutę wywiadu odnoszącego się do funkcjonowania pacjenta w konkretnych obszarach, tak aby jak najpełniej zrozumieć wnoszone przez niego trudności i sposób funkcjonowania. Omawiane są powody zgłoszenia się pacjenta na terapię oraz jego motywacja do podjęcia leczenia. Ma to na celu dopasowanie odpowiedniej formy terapii w zależności od osobowości pacjenta i problematyki jaką wnosi. Okres konsultacji jest to również czas dla pacjenta na zapoznania się z terapeutą i sposobem jego pracy. Po omówieniu przedstawionej diagnozy odnoszącej się do przeżywanych przez pacjenta trudności, jeżeli jest on zdecydowany na podjęcie procesu terapeutycznego, dochodzi do zawarcia kontraktu terapeutycznego. Kontrakt terapeutyczny zawiera w sobie zasady prowadzenia procesu terapeutycznego. Wiąże się z ustaleniem celów psychoterapii, czyli oczekiwanych zmian, a także z wyznaczeniem terminów spotkań, częstotliwości, płatności, omówieniem zasad poufności i aspektu poddawania procesu terapeutycznego superwizji.